SANACC


Go to content

2010 heats and semis

Scottish Clubs > 2010

Scottish Clubs Championship 2010
Sponsored by the Scottish Daily Record, Angling Centre Stirling and Famous Grouse



Second Semi Final - Top 9 clubs qualify for the final



Semi Final No 1

Friday 17th September 2010

 

First 9 qualify for the final

     
 

Team

Fish

lbs

ozs

10th

Ayr Travellers FF

12

26

03

w/d

Beith St Inans AC

     

3rd

Bridge of Allan 76 AC

21

43

00

5th

Change FF AC "A"

18

37

00

16th

Crown FF

9

18

15

14th

Craufurdland FF "B"

11

20

14

9th

CSSA (Rosyth)

13

27

05

8th

Dunfermline Artisan AC

13

27

07

17th

Ferry FF "A"

9

18

14

2nd

Grizzlecats "A"

23

45

12

12th

Kahts Whiskers AC "A"

11

22

15

7th

Kinglassie AC

14

29

13

13th

Kinross AC

11

22

10

1st

Loanhead & District AC

22

47

14

18th

Penicuik AC

8

17

03

6th

Rescobie Loch DA

17

34

11

4th

Rothes Oak AC

18

38

00

11th

Rowbank AC

12

25

11

15th

Stirling Castle AC

9

19

02

19th

Strathgryfe AA

7

13

04


Best Basket: Mike Willis (Bridge of Allan 76AC) with 15 trout for 30lb 8oz received a bottle of "Famous Angler" whisky

Teams in the final are reminded that they must send their 30 entry fee to the Secretary, Kenny Miller.

Semi Final No 2

Friday 24th September 2010

 

Team

Fish

lbs

ozs

 

Alba Orvis FF

     
 

Balgebbie AC

     
 

Barrhead AC

     
 

Canmore (Forfar)

     
 

Change FF "B"

     
 

Clan Chiefs AC

     
 

Coldstream & District

     
 

Crieff FF

     
 

Dunfermline Rusty Nail

     
 

Grizzlecats "B"

     
 

Largs & District AC

     
 

Leslie & Glenrothes AC

     
 

Leslie Llanilar

     
 

Newton Mearns FF

     
 

RAF Fishhawks

     
 

Rainbow Warriors

     
 

St Fillans & Lochearn

     
 

SANACC

     
 

Saturday AC

     
 

Thack AC

     
         



Heats




Group 1

Heats each Saturday night from 8th May to 19th June
Semi Final - Friday 17th September 2010


Group 2

Heats each Saturday night from 26th June to 7th August
Semi Final - Friday 24th September 2010

Heat No 1

Saturday 8th May 2010

 

Team

Fish

lb

oz

 

A,B,C & D AC 'B'

     
 

Avonbank Fishing Club 'B'

     
 

Ayr AC 'B'

     
 

Bridge of Allan 76 AC 'B'

     
 

Caley Liner Fly Fishers 'B'

     

1st

Change Fly Fishers 'A'

15

22

5

3rd

Craufurdland Fly Fishers 'B'

11

17

7

 

East Kilbride AC 'B'

     
 

Farmers & Associates 'B'

     
 

Ferry Fly Fishers 'B'

     
 

Glenburn AC 'B'

     
 

Largs & District 'B'

     

2nd

Loanhead & District AC

10

17

12

 

Middleton Fly Fishers

     
 

Priory Fishing Club

     
 

Strathtyrum AC

     
         
         
         

Photo: Change 'A' - Loannhead & District - Craufurdland 'B'

Photo: Derek Marklow (Loanhead & District) with his bottle of 'Famous Angler'



The Scottish Club Championship started on Saturday night (8th May) and will continue each Saturday night at the Lake of Menteith until August. The top team was Kevin McCabe, Andy Dunn and Jock Kettles of Change Fly Fishers 'A'. All three had limit bags and their 15 x fish weighed in at 22lb 05oz. In second place was Derek Marklow, Angus Armour and Graham Steele of Loanhead & District AC and they had 10 x fish for 17lb 12oz. In third place was B Shepherd, W Wilson and G Donnelly of Craufurdland Fly Fishers 'B' who had 11 x fish for 17lb 7oz. These three teams will go through to the semi final. Derek Marklow had the heaviest basket and the heaviest fish which weighed in at 4lb 5oz. Bottles of the 'Famous Angler' courtesy of the 'Famous Grouse' were presented for the top team team, heaviest basket and heaviest fish.

The Change Fly Fishers team caught their fish on the Road Shore fishing diawl bachs and buzzers on midge tip and slow glass lines.

Heat No 2

Saturday 15th May 2010

 

Team

Fish

lb

oz

 

Aberdour Angling Association 'B'

     

2nd

CSSA Rosyth 'A'

12

19

11

 

Dalzell AC 'B'

     

3rd

Dunfermline Rusty Nail 'B'

11

19

0

 

Falkirk Municipal AC 'A'

     
 

Kinross Ex-Servicemens

     
 

Laurencekirk & District 'B'

     
 

Leslie Llanilar 'B'

     
 

Lothian & Borders Police 'B'

     
 

Luggiebank Fly Dressers

     
 

RAF Fishhawks 'B'

     

1st

Rowbank AC

13

24

7

 

Scottish Pulp & Paper Mill 'B'

     
 

Stirling Castle 'B'

     
 

Strathclyde Police Rec Assoc 'B'

     
         
         
         



Heat 2:

Paul O'Neil (5 fish), Brian MacKenzie (5 fish) and S Francis (3 fish) from Rowbank were the top team in heat 2. D MacKenzie (4 fish), George Mathieson (5 fish) and R Wilmanski (3 fish) representing CSSA (Rosyth) were second and John Watt (5 fish), G MacLeod (2 fish) and Brian Munro (4 fish) representing Dunfermline Rusty Nail took the third spot.

Heat 3

Saturday 22nd May 2010

 

Team

Fish

lb

oz

 

Arbroath "B"

     
 

Ardrossan Eglinton "B"

     
 

Ayr Travellers "B"

     
 

Balbeggie

     
 

Balfron Piscatorials

     

3rd

Beith St Inans

12

19

13

 

Black Bull

     
 

Cupar

     

1st

Dunfermline Artisans

11

20

4

 

Ferry Fly Dressers

     
 

Greenock & District

     
 

Kilbirnie

     
 

Leslie & Glenrothes

     

2nd

Rescobie Loch Development

11

19

14

 

Tap Shop

     
 

Thistle

     
         
         

Heat 4

Saturday 29th May 2010

 

Team

Fish

lb

oz

 

Canmore (Forfar) "B"

     
 

Clan Chiefs "A"

     
 

Crieff FF "B"

     
 

Dunoon & District "A"

     
 

Earlston

     

3rd

Khats Whiskers "A"

7

15

10

 

Kelso AA "B"

     
 

Kilmaddie AC

     

1st

Kinross AC

11

22

8

 

Lochinch "B"

     
 

Newtyle & Meigle

     

2nd

Penicuik

10

17

2

 

Port Glasgow "B"

     
 

St Boswells & Newton

     
 

St Winnoch

     
         
         
         

Scottish Club Championship Heat 5 - Saturday 5th June 2010

Grizzlecats 'A' won the 5th heat of the Scottish Clubs with Strathgryfe second and Kinglassie third. These three teams go through to the first semi final. Kinglassie had 7 trout for 14lb 8oz; Strathgryfe had 10 trout for 16lb 7oz and Grizzlecats 'A' had 12 trout for 21lb 12oz. The Grizzlecats team consisted of Alan Hill (5 trout for 10lb 10oz), Andy Boylan (2 trout for 3lb 5oz) and Tom Wilson (5 trout for 7lb 13oz). The Grizzlecats trout were caught on floating lines using diawl bachs and a mix of claret and red dries in the Butts and at the Mallin Shore.

Three trout over 4lb were caught and for the purposes of the competition these were capped at 4lb. Sandy Ramsay (Pentland FF) had the heaviest trout at 6lb 4oz.

Photo:
The Grizzlecats, Strathgryfe
and Kinglassie teams.

Heat 5

Saturday 5th June 2010

 

Team

Fish

lb

oz

 

Airdrie & District

5

8

14

 

Blairgowrie Rattray & Dist

5

8

01

 

Bridge of Weir (Loch)

1

1

08

 

Dalbeattie AA

6

12

14

 

Dunfermline Railway

6

10

07

1st

Grizzlecats 'A'

10

21

12

 

Inverclyde FF

6

11

06

3rd

Kinglassie

7

14

08

 

Lochgilphead & District

1

1

09

 

Monifieth Trout

3

4

1

 

Newton Stewart & Dist AA

     
 

Pentland FF

3

7

14

2nd

Strathgryfe AA

10

16

07

 

Thack

4

6

09

 

Arbroath 'A'

5

5

09

         
         



Heat 6 - Saturday 12th June 2010

The 6th heat was won by Ferry Fly Fishers 'B' with 15 trout for 29lb 2oz. Their team of Andrew Glasgow (5 trout for 9lb 14oz), Findlay Meechan (5 trout for 9lb 13oz) and Gordon Fisher (5 trout for 9lb 7oz) all had limit bags which were taken along the line of buoys in Cages Bay.

The heaviest basket on the night was Peter Auchterlonie (St Fillans & Lochearn) who had 5 trout for 10lb. Andrew Glasgow had the heaviest fish at 6lb 10oz which for the purpose of the competition was capped at 4lb.

St Fillans & Lochearn were second overall with 15 trout for 25lb 10oz and again their team (Peter Auchterlonie, George Whyte and Ronnie Gilbert) all had limit bags. Rothes Oak filled the 3rd spot with 14 trout for 25lb 9oz being pipped for second by 1oz.

Heat 6

Saturday 12th June 2010

 

Team

Fish

lb

oz

 

Bridge of Weir (River)

     
 

Denny & District

     

1st

Ferry Fly Fishers 'B'

15

29

2

 

Munnoch AC

     
 

North Berwick

     
 

Rainbow Warriors

     

3rd

Rothes Oak

14

25

9

 

Ruthven Fly Fishers

     
 

Sunburst

     

2nd

St Fillans & Lochearn

15

25

10

 

St Mungo AC

     
 

Strathleven FF 'A'

     
 

Tillicoultry

     
 

Townhill

     
 

Vale of Leven & District

     
         
         

Heat 7

Saturday 19th June 2010

Pos

Team

Fish

lb

oz

 

Bank of Scotland (Glasgow)

     

3rd

Barrhead AC

9

14

0

1st

Bridge of Allan 76

12

21

3

 

Busby White Cart

     
 

Ciba AC

     
 

Cove & Kilcreggan

     

2nd

Crown FF

8

14

6

 

Gilmerton Miners FF

     
 

Grangemouth AC

     
 

IBM Freshwater

     
 

ICI Dumfries

     
 

Lochinch

     
 

Raemoir Trout

     
 

Strathleven 'B'

     
 

Tullibole

     
         
         
         

Heat 8

Saturday 26th June 2010

 

Team

Fish

lbs

ozs

 

Aberdeen & District 'B'

     

3rd

Balbeggie

7

14

8

1st

Coldstream & District

9

15

13

 

Dunfermline Rusty Nail

     
 

Edinburgh Civil Service

     
 

Falkirk Fly Dressers

     
 

Ferry Fly Fishers 'A'

     
 

Glenburn AC

     
 

Heriot AC

     
 

Inverurie AA

     
 

Laurencekirk & Dist AA

     

2nd

Stirling Castle AC

8

15

00

 

Troon AC

     
 

Bonnybridge 'B'

     
         
         
         

Heat 9

Saturday 3rd July 2010

 

Team

Fish

lbs

ozs

 

Badenoch AA

     
 

Blairgowrie Rattray & District

     
 

Brechin AC

     
 

Butcher Boy AC

     
 

Craufurdland FF

     

1st

Grizzlecats 'B'

14

24

8

 

Hawick

     
 

Kahts Whiskers

     
 

Kilbirnie AC

     

3rd

Largs & District

12

21

12

2nd

Leslie Llanilar "A"

12

22

15

 

Lochgelly S.R.C

     
 

Lothian & Borders Police

     
 

Port Ellen AC

     
 

Rescobie Loch Dev Assoc

     
         
         
         



Heat 10 - Saturday 10th July 2010

Sixteen teams contested heat 10 on a cold and wet evening. The rain started to fall as they went out and continued for most of the evening with the majority of the boats coming in well before the 10.30pm finishing time. Almost all of the boats spent the evening in Gateside Bay with the others in the Rookery or along the Malling Shore.
Thack AC with 12 trout for 25lb 10oz were the top team on the night and the team members John Miller (5 fish for 12lb 7oz), D O'Hare (4 fish for 7lb 12oz) and Andy Anderson (3 fish for 5lb 7oz) took their fish with cormorants on floating lines in Gateside Bay.

Canmore AC (Forfar) were close behind in second with 11 trout for 19lb 15oz and Clan Chiefs were third with 11 trout for 19lb 4oz.

John Miller (Thack) had the heaviset fish at 4lb 2oz.



Photo
The top three teams

Heat 10

Saturday 10th July 2010

 

Team

Fish

lbs

ozs

 

Avonbank Fishing Club

     
 

Caley Liner FF

     

2nd

Canmore AC (Forfar)

11

19

15

 

Carradale AC

     

3rd

Clan Chiefs

11

19

4

 

Cowdenbeath & District

     
 

Dunfermline Artisans

     
 

Dunfermline Railway

     
 

Dunoon & District

     
 

East Kilbride AC "A"

     
 

Falkirk Municipal

     
 

Fife Constabulary

     
 

Invergowrie

     
 

Lochgilphead & District

     
 

Mayfield Inn AC

     

1st

Thack AC

12

25

10

         
         

Heat 11

Saturday 17th July 2010

 

Team

Fish

lbs

ozs

 

ABC&D AC

     
 

Aberfoyle Fishing Club

     
 

Airdrie & District AC

     
 

Butcher Boy AC

     

1st

Change FF AC "B"

13

27

2

 

CSSA Rosyth

     
 

Dalzell AC

     
 

Dows AC

     
 

Farmers & Associates AC

     
 

Kelso AA

     
 

Leslie Llanilar

     
 

Monifieth Trout AC

     
 

Newton Stewart & District AA

     

3rd

RAF Fishhawks

10

21

3

2nd

Rainbow Warriors

13

26

00

 

Shell Mossmorran AC

     
         
         

Heat 12

Saturday 24th July 2010

 

Team

Fish

lbs

ozs

 

Aberdour AA

     

1st

Alba Orvis FF

11

23

1

 

Ayr AC

     

2nd

Ayr Travellers FF

5

12

2

 

Ayrshire AA

     
 

Clatto & Stratheden AC

     
 

Gartmore AC

     
 

Isle Of Bute AA

     
 

Perth CSSA

     
 

Port Glasgow AC

     
 

Saturday AC

     

3rd

SANACC

6

11

7

 

SPPM AC

     
 

St Mirin AC

     
         
         
         
         

Heat 13

Saturday 31st July 2010

 

Team

Fish

lbs

ozs

 

Aberdeen & District AA

     
 

Ardrossan Eglinton AC

     
 

Bonnybridge AC

     
 

Caurnie AC

     
 

Central Scotland Police

     

4th

Crieff "A"

8

16

4

 

Edinburgh Trout

     
 

Falkirk Fly Dressers

     
 

Heriot AC

     

1st

Leslie & Glenrothes AC

8

20

7

 

Moncrieffe AC

     

2nd

Newton Mearns FF

9

19

6

 

Norhet AC

     
 

Perth Anglers Club

     
 

Pitlochry AC

     

3rd

Saturday AC

8

18

6

 

Scottish Lame Ducks

     
 

West Of Scotland AC

     
         
         

Heat

Saturday

 

Team

Fish

lbs

ozs

         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

Back to content | Back to main menu